Honnan ered az anyák napja? Kik és mikor vezették be? Mikortól lett nemzeti ünnep, és mikor ünneplik más országokban? Cikkünkből most ezeket te is megtudhatod.
Az anyák ünneplésének története az ókori Görögországba nyúlik vissza. Akkoriban tavaszi ünnepségeket tartottak Reának, az istenek anyjának. Angliában az 1600-as években az ünnep keresztény vallási színezetet kapott. Ekkoriban vasárnap ünnepelték az anyák napját. Az ókor Római Birodalomban ugyancsak elterjedt tavaszi ünnep volt. Ezt a három napos játékkal és álarcosbállal egybekötött ünnepséget március idusán rendezték meg Sibill istennő tiszteletére.
Az Egyesült Államok volt az első hely, ahol úgy vélték, hogy ezt az ünnepet a béke jegyében kéne tölteni. Érdekességnek számít, hogy manapság anyák napján az USA-ban 120 millió telefonhívást bonyolítanak le. Illetve a legtöbb virágcsokrot ezen a napon adják el, az éves virágforgalom negyedét az anyák napi virágcsokrok adják. A legnépszerűbb anyák napi virágcsokrok illatos tavaszi virágokból és fehér rózsából állnak. Az anyák napi csokroknak orvosilag bizonyítottan jótékony hatása van a szervezetre és lelkivilágra is.
Kínában az anyák napja nem hivatalos ünnep, csupán a nyugati szokások elterjedésének eredménye. Ettől függetlenül a gyerekek itt is virágcsokorral köszöntik édesanyjukat.
Svédországban az anyukáknak igazán kényelmesen indul a reggel: a reggelit ágyba kapják, illetve szabadnapot vehetnek ki a munkában és az egészet pihenéssel tölthetik.
Indonéziában a korábbiaktól eltérően december 22-én emlékeznek meg az anyukákról. Itt fontos megemlíteni, hogy az ünneplés célja is más volt eredetileg: régen nem az anyák iránt érzett szeretet, hanem az indonéz nők bátorságának ünnepe volt.
Magyarországon 1925-ben a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt tartotta az első ünnepet. 1928-ban már miniszteri rendelet sorolta a hivatalos iskolai ünnepélyek közé.
Anyák napi érdekességek
Jandácsik Ágnes és Szigeti Annabella